Igor Matovič, ktorý musel zareagovať na čerstvú kauzu Lukáša Kyselicu, sa 2. augusta zúčastnil programu pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu. Počas dňa sa stretol so slovenskými Rómami a napokon na Bratislavský hrad pozval spolu s Petrom Pollákom aj nečakaných hostí z rómskej komunity.

Dňa 2. augusta si na Slovensku pravidelne pripomíname Pamätný deň rómskeho holokaustu, počas ktorého bolo podľa historikov v Druhej svetovej vojne zabitých 220 až 500-tisíc Rómov. Igor Matovič sa spolu s ďalšími zúčastnil oficiálneho programu, počas ktorého sa vyjadril aj k problémom, s ktorými sa v krajine boríme dodnes. “Holokaust na Slovensku však neskončil – žije v mysliach mnohých nás – tých, ktorí si myslíme, že sme niečo viac len preto, lebo nás mamy naučili rozprávať iným jazykom a máme inú farbu pleti,” napísal na Facebooku.

Premiér tiež podľa informácií Sme uviedol, že kľúčovú úlohu zohrávajú školy, v ktorých žiaci poznávajú pravdu a históriu. “O faktoch, že počas druhej svetovej vojny príslušníci SS bez milosti zavraždili v plynových komorách rómske ženy, matky, deti, starých ľudí, sa nepísalo v učebniciach a nehovorilo sa o tom ani na verejnosti,” zdôraznil Matovič so slovami, že za extrémizmus môžu často hoaxy zverejnené v konšpiračných článkoch. Premiér si uctil obete rómskeho holokaustu položením venca k Pamätníku obetí rómskeho holokaustu v Múzeu SNP v Banskej Bystrici a napokon dorazil aj na slávnostnú svätú omšu za obete holokaustu v Dóme sv. Martina.

Na pamätnej udalosti sa zúčastnili aj slovenskí Rómovia: “Pozval som ich – ľudí, s ktorými na Slovensku žijeme už 800 rokov – k spoločnej ceste do budúcnosti … tak, aby každé dieťa dostalo od malička vzdelanie a rodičia prácu …,” vyjadril nádej Matovič. Napokon na Bratislavskom hrade privítal aj Silviu a Ernesta Šarköziovcov zo známej kapely Cigánski diabli. “Včera som zrejme ako prvý vládny a dočasný to vedúcko, po 800 rokoch spoločného spolunažívania, pozval zástupcov slovenských Rómov na Bratislavský hrad … spoznal som bližšie kopu skvelých ľudí… a aj sranda miestami veľká bola… a dohodli sme sa, že spoločnými silami zaorieme brázdu, ktorá sa medzi Slovákmi a Rómami za tie storočia vytvorila,” dodal nadšene.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Na Bratislavský hrad pozval Matovič aj manželov Šarköziovcov z Cigánskych diablov

Zdroj: sme.sk │ Foto: Facebook/Igor Matovic