Zasadanie vlády 11. januára 2021 prinieslo zásadnú informáciu pre všetkých Slovákov, a to plošné testovanie okresov už od víkednu nasledujúceho týždňa. Na tlačovej konferencií sa premiér venoval aj téme, ako absencia plošného testovania, schválená v novembri minulého roka, poškodila ekonomike aj štatistikám úmrtí. Minister hospodárstva Richard Sulík podľa premiéra nesie za tieto škody zodpovednosť!

Premiér na tlačovej konferencii nenechal na Sulíkovi nitku suchú, pričom štatistikami a vyjadreniami o vine ukazoval prstom priamo na ministra hospodárstva. Po šokujúcich informáciách o kritickom stave krajiny a extrémnych dopadoch nielen na ekonomiku, ale aj zdravie ľudí, prešiel Matovič do konkrétnejších obvinení. “Pohľad do zrkadla je, samozrejme, krutý. Tento graf hovorí o vývoji počtu pozitívnych prípadov od začiatku októbra minulého roku, kde sme začínali pri 7-dňovom priemere 510, postupne sme rástli približne na hranicu októbra a novembra, kde sme spustili celoplošné testovanie. Doslova sme zlomili väzy vývoju tej krivky. To bola polovička novembra. Vtedy sme mali najlepšie čísla. Odvtedy sme začali postupne rásť. Priemer 7-dňový za včerajší deň je 6 989,” hodnotí situáciu Matovič.

Zároveň vyjadril potrebu lockdownu, bez ktorého by podľa neho išla krivka grafu oveľa vyššie, a aj naďalej považuje za zlyhanie Sulíkovo nenakúpenie antigénových testov. “Minulosť hovorí, že vzhľadom na to, že tu síce bolo prijaté rozhodnutie Ústredného krízového štábu, keď sme klesali dole, že poďme testovať začiatkom decembra, lebo znova to začne rásť. Vieme, ako to dopadlo. Prvé testy prišli až 7. januára, kedy tá situácia bola najhoršia. Toto zrkadlo hovorí o, bohužiaľ, neschopnosti ministerstva hospodárstva nakúpiť v kritickej situácií, kedy sú ohrozené životy a zdravie ľudí, a zároveň ekonomika, lebo je to previazané, nakúpiť testy, splniť úlohu Ústredného krízového štábu, splniť úlohu zadanú vládou a doplatí na to 4 300 ľudí priamo životmi, desiatky tisíc ľudí, bohužiaľ, celoživotnými zdravotnými komplikáciami a ekonomické škody je odhad približne za toto obdobie 1 miliarda eur.” Premiér zároveň podľa grafov, štatistík a výpočtov avízuje, že absencia decembrového testovania Slovenska bola pre krajinu kritická. Plošné testovanie v januári 2021 považuje za jedinú cestu z pekla, v ktorom sa krajina nachádza.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

 

Zdroj: YT/HNtelevízia | Foto: YT/ Televízia JOJ, HNtelevízia