Nedávno sa prevalila informácia, že z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca uniklo viac ako 11miliónov dokumentov, ktoré ukazujú praktiky ako prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám a unikať plateniu daní.

[sociallocker]Svet.sme.sk spomína, že ide o najväčší únik v histórii žurnalistiky. Uniklo viac ako 11 miliónov dokumentov, čo predstavuje 2,6 terabajtov dát. Portál tiež informuje, že spomínané dokumenty mapujú obdobie od roku 1977 až do roku 2015, týkajú sa 214 488 firiem a 14 153 klientov. V kauze sa vyskytuje aj meno Slovenky Zuzany Herichovej, bratislavská eseročka LATEM Trading a do siete bolo zapojených šesť konečných užívateľov výhod a 109 akcionárov. V dokumentoch figuruje aj 283 Čechov.

Sme.sk tiež uvádza, že firmu Mossack Fonseca založili nemecký právnik Jürgen Mossack a panamský autor a právnik Ramón Fonseca v roku 1977. Medzičasom má kancelárie po celom svete a patrí k najväčším “tvorcom” schránkových spoločností.

Ramón Fonseca v reakcii v televízii TVN obvinenia voči svojej firme odmietol s tým, že spoločnosť nepomáha pri praní peňazí ani daňových únikoch. Mossack Fonseca podľa neho len zakladá firmy a predáva ich bankám, správcom majetku alebo právnikom, obchodné vzťahy s konečnými klientmi nemá, informuje svet.sme.sk. Fonseca tiež priznal, že časť z dokumentov zverejnených médiami pochádza z jeho kancelárie. Samotné prevalenie informácií však považuje za trestný čin. “Hackli nás. To je trestný čin,” dodal podľa DPA bývalý poradca panamského prezidenta Juana Carlosa Varelu.

Zdroj: svet.sme.sk | Foto: twitter [/sociallocker]