16. júna to bude presne mesiac od vraždy mladého gymnazistu Tomáša, ktorého chladnokrvne popravila jeho najlepšia kamarátka Judita. Len 16-ročné dievča malo v prvom momente uviesť, že na mieste činu sa nachádzal falošný odpočtár plynu, ktorý mal chlapcovi zasadiť smrteľné rany, avšak výpoveď maloletej sa ukázala ako lož. Dnes je delikventka zadržaná a čaká na svoj ortieľ za mrežami.

Je tomu takmer mesiac, čo Slovenskom otriasla nepochopiteľná vražda sympatického mladíka, ktorý sa podľa pôvodnej verzie snažil zachrániť pred násilníkom svoju kamarátku Juditu. Ako sa neskôr ukázalo, výpoveď dievčaťa, ktoré bolo samo zranené a prevezené do nemocnice, bola klamlivá a Tomáš zomrel práve jej rukou. Podľa portálu nastope.sk mala teenagerka zasadiť kamarátovi 21 rán nožom s 18,5 cm čepeľou, ktorý aj s krvavými stopami uložila v komode svojej detskej izby.

Žilinský luxusný byt bol po vražde kvôli zabezpečovaniu dôkazov zapečatený policajtmi, ktorí ho vrátili do užívania rodiny kriminálničky 22. mája. Potom, ako sa otec väzobne stíhaného dievčaťa rozhodol upratať byt, však našiel na mieste činu ďalší nôž, ktorý však pôvodne nebol zabezpečený ako dôkaz pri obhliadke miesta vraždy.

Čo na to právnik?

Rastislav Otruba, advokát dievčiny, sa proti tomuto zvratu postavil a šetrenie kriminalistov nepovažuje za adekvátne. Podľa jeho vyjadrení sa mali kompetentní pri zaisťovaní dôkazov uspokojiť s nájdením údajnej vražednej zbrane a následne sa dokončiť obhliadku formálnym spôsobom. Obhajca taktiež poukazuje na útlu postavu dievčaťa, ktorou by podľa jeho slov nebola schopná tak fyzicky náročného a intenzívneho činu, ako je uvedené v predbežnej pitevnej správe.

Aj keď sa zástupca Judity snaží poukázať na skutočnosť, že útok mohol viesť len niekto fyzicky zdatnejší, polícia prítomnosť tretej osoby vylúčila. Expertíza noža z detskej izby, ktorý bol ukrytý pod čiernobielym šálom a tenisovou raketou, potvrdila, že zaistená krv patrí nebohému Tomášovi a Judite. V byte sa taktiež našli výhradne stopy bosích nôh, ktoré pravdepodobne patrili zadržanej gymnazistke.

Pôjde opäť pred súd

V dôsledku sťažnosti, ktorú podal advokát Judity, pôjde mladá žena opäť pred súd, tentokrát ohľadom rozhodnutia o jej umiestnení do väzby. Ako uvádza portál nastope.sk, otec gymnazistky ponúkol súdu 30 000 eur ako peňažnú záruku, aby nebola jeho dcéra vyšetrovaná za mrežami. Na otázku, či chce k skutku niečo povedať, odvetila: „Áno, chcem, s Tomášom sme boli veľmi dobrí priatelia, dlho sme sa poznali, neviem si vysvetliť, čo sa stalo, ale je mi to strašne ľúto. Nemám skúsenosti s alkoholom, nepijem alkohol a nemám skúsenosti ani s drogami.“

Zdroj: nastope.skFoto: Facebook/J.K