V prípade, že sa potrebujete dostať z miesta na miesto, vo väčšine prípadov vám neostáva nič iné ako využiť auto, autobus, či dokonca lietadlo. V minulosti sa viackrát spomínali sedadlá, na ktoré by si cestujúci rozhodne nemali sadať, keďže sa považujú za najnebezpečnejšie. V najnovšej štúdií však došlo k prekvapujúcim výsledkom.

Nedávno bola zrealizovaná štúdia, v ktorej sa odborníci zamerali na to, kde by si mal cestujúci v dopravnom prostriedku sadnúť, aby bol v najväčšom bezpečí. Výsledky boli následne zverejnené v magazíne Time. Lietanie je stále považované za najbezpečnejšie, ak však dôjde k pádu lietadla, najväčšiu šancu prežiť máte v zadnej tretine stroja, a to presne 68 %. Najlepšie miesta sú tak stredné v zadnej časti lietadla a tie najviac rizikové sa nachádzajú v uličke uprostred dopravného prostriedku.

Cesta autobusom sa v porovnaní s lietaním považuje za lacnejšiu a čoraz obľúbenejšiu. V prípade, že dôjde k čelnej zrážke, najviac ohrození sú cestujúci vpredu, ale aj tí v zadnej časti vozidla. Silný náraz totiž môže vymrštiť zadnú časť autobusu. Je tak zrejmé, že za najbezpečnejšie miesta sa považujú tie v strede autobusu v uličke.

Nemôžeme zabudnúť ani na najčastejšie využívaný dopravný prostriedok, akým je auto. ,,Ak dôjde k havárií, auto narazí na prekážku, začne sa krčiť spredu, čo znamená, že logicky sú bezpečnejšie zadné sedadlá. Ak ide o bočný náraz, nebezpečnejšia je ľavá strana, keďže je bližšie k stredovej čiare a oprotiidúcim autám. Z toho vyplýva, že najbezpečnejšie je zadné sedadlo krížom od vodiča, teda za miestom spolujazdca,“ upozornil dopravný analytik Ján Bazovský pre plusku.sk, pričom s výsledkami zahraničnej štúdie absolútne súhlasí.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: time.com, pluska.sk  |  Foto: Pixabay, YouTube