Popularita strojov, ktoré využívajú kapsule na prípravu kávových či iných nápojov za posledné roky vzrástla. Môže za to náš životný štýl a fakt, že sa snažíme všetko zľahčovať. Ak ste aj vy milovníkmi či vlastníkmi podobného prístroja, mali by ste byť však v pozore! 

[sociallocker]Nemecké mesto Hamburg zakázalo používanie týchto kapsúl ako prvé, pretože ničia životné prostredie. Obsahujú materiály ako plast a hliník, ktoré sa od seba nedajú jednoducho oddeliť.

coffee drinking

V Nemecku si už viac takúto kávu nedoprajú vo vládnych budovách, kanceláriách, školách a univerzitách. Za rok ich tam spotrebujú viac ako 3 miliardy a nie všetci si dajú námahu, aby ich aj recyklovali.

Jedny z najpopulárnejších značiek vyrábajúce tieto kávovary – Keurig v Amerike, a Nespresso v Európe ponúkajú pre zákazníkov možnosti recyklácie. Avšak nie je známy skutočný počet kapsúl, ktoré skončili v skládkach. Keurig tvrdí, že ich kapsule sa budú dať recyklovať až od roku 2020, pretože je to veľmi náročný proces. V Taliansku značka Lavazza kvôli problémom s odpadom začala vyrábať kompostovateľné kapsule, vyrobené z biologicky rozložiteľných materiálov, ktoré potom spoločnosť môže použiť ako hnojivo. Kapsule však nie sú jediné produkty, ktoré sa viac nesmú používať. Platí to aj pre balené vody, plastové príbory, osviežovače vzduchu či pivo. Ekológia je dôležitá pre mnohé krajiny a tak je možné, že sa podobný zákaz objaví najbližšie aj v iných štátoch.

Zdroj: npr.org, cnn.com  Foto: pixabay [/sociallocker]