Nespokojnosť vodičov s uzavretím frekventovanej cesty pod Strečnom je zjavná, no nič sa nedá robiť, bezpečnosť je na prvom mieste. A opodstatnene – hradné bralo pod Strečnom už začalo uvoľňovať niekoľkotonové skaly!

Aktuálne sa deje pod historickým hradom Strečno nebezpečné “divadlo”. Horolezci začali pomocou vzduchových vankúšov odstraňovať nestabilný sklaný masív. Podozrenie, že hradné bralo predstavuje veľké nebezpečenstvo, sa teda potvrdilo! Cesta I/18, ktorá spája Žilinu a Martin je už niekoľko dní uzavretá a nešťastní vodiči musia absolvovať obchádzku cez Terchovú. Uzávierka cesty mala pôvodne trvať do 30. júla, no pri aktuálnej situácii nie je možné určiť presný dátum.

Nebezpečné hradné “divadlo”

Na kritické miesta pod hradom bola navezená hrubá vrstva štrku, aby zabránila poškodeniu vozovky. Horolezci mienili nestabilné skaly odstraňovať po častiach, aby eliminovali nebezpečenstvo a prípadné škody, no plán im narušil pád celého masívu o hmotnosti približne 100 ton! Masív sa roztrieštil o bralo a na cestu dopadli už len veľké kusy skál.

Dnes zasadne na Okresnom úrade v Žiline krízový štáb, ktorý bude riešiť dopravnú situáciu. Jedno je isté, vodiči sa pod Strečno nedostanú minimálne do konca júla, preto im prajeme pevné nervy.

Uvoľnenie skalného bloku Strečno 18.7.2017

Zdroj: aktuality.sk, ta3.com | Foto|Video: YouTube