Začiatok nového týždňa nebude pre niektoré oblasti Slovenska priaznivý. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) totižto zvýšil výstrahu z 2. stupňa na 3. stupeň pred vetrom na horách. Preto, ak nemusíte, do hôr počas týchto dní nechoďte, odložte ich návštevu na inokedy. 

Výstraha 3. stupňa platí od pondelka 11. decembra (od 12.00 h) až do utorka 12. decembra (do 15.00 h) pre Banskobystrický kraj, Prešovský kraj a Žilinský kraj. 

Ako informoval shmu.sk, tu sa očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 45 – 50 m/s (160 – 180 km/h). Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo),” uviedol shmu.sk.

zdroj: shmu.sk
zdroj: shmu.sk

Ako máte možnosť vidieť na obrázku vyššie, súbežne platia výstrahy prvého i druhého stupňa pred vetrom, poľadovicou, snehovými jazykmi a závejmi a vetrom na horách takmer na celom území Slovenska. Buďte preto opatrní!

Silný vietor už v nedeľu 10. decembra počas večerných a nočných hodín zamestnával hasičov v Žilinskom kraji. “Viac ako tri desiatky hasičov zasahujú pri technických udalostiach, ktoré spôsobil silný vietor. V okresoch Brezno a Liptovský Mikuláš je od 18.00 do 21.00 hod. vyhlásený 3. stupeň meteorologickej výstrahy (mimoriadne silný vietor). Momentálne je v teréne viac ako 35 profesionálnych a dobrovoľných hasičov, ktorí zasahujú najmä v okresoch Liptovský Mikuláš, Námestovo, Dolný Kubín a Tvrdošín. Ich pomoc je potrebná pri popadaných stromoch, ktoré odstraňujú z cestných komunikácií, zaparkovaných vozidiel a chatiek,” informovalo Prezídium Hasičského a záchranného zboru na oficiálnej stránke sociálnej siete.

Situáciu na cestách zverejnila aj Polícia Slovenskej republiky a v tomto kraji začína byť skutočne veľmi kritická. Dávajte si pozor!

Zdroj/Foto/Video: shmu.sk, pixabay.com