Slovenská kinematografia i dosky, ktoré znamenajú svet, zaznamenali v posledný marcový deň mimoriadnu stratu. Vo veku 85 rokov odišla na večný odpočinok obľúbená herečka Eva Krížiková.

Slovensko iba pred okamihom zasiahla zdrvujúca správa o úmrtí jednej z najkvalitnejších umelkýň domácej scény. Ako uviedol portál Pluska.sk, legendárna herečka Eva Krížiková skonala vo veku 85 rokov v nemocnici v Malackách v spánku.

“Pre celé generácie vďačných divákov patrila k dámam slovenského umenia – divadelného, filmového i televízneho. Na doskách našej prvej scény vytvorila za šesť desiatok rokov viac ako 120 postáv. S príchodom Evy Krížikovej prichádzala na javisko radosť zo života, oplývala darom humoru a človečinou,” uviedla tlačová tajomníčka Slovenského národného divadla Izabela Pažítková.

Eva Krížiková bola rodenou Bratislavčankou, pričom verejne vystupovala už od svojho útleho detstva. Uznávaná umelkyňa vyštudovala konzervatórium a prvé herecké skúsenosti získavala v Slovenskom národnom divadle ešte počas štúdia. Na divadelných doskách stvárnila viac ako devätdesiat postáv, avšak nezabudnuteľné úlohy zastala aj v rôznych televíznych projektoch.

Pred kamery sa po prvýkrát postavila v roku 1951, kedy získala drobnú úlohu vo filme Ľady sa pohli. O dva roky neskôr si ju publikum zamilovalo v komédii Piatok trinásteho, po ktorej nasledovala Štvorylka, Čert nespí, Kapitán Dabač či Červené víno. Umelkyňa sa poslednýkrát objavila vo filme v roku 2003, kedy nakrútila s režisérom Petrom Krištúfekom Dlhá krátka noc. Okrem iného vynikala v množstve divadelných hier, no taktiež seriálov, medzi inými Leto s Katkou alebo Obchod so šťastním.

Pohreb herečky, ktorej manželom bol takmer 50 rokov herec a spevák František Zvarík, sa uskutoční len v úzkom rodinnom kruhu, pričom Slovenské národné divadlo si ju pripomenie na spomienkovom stretnutí na začiatku nasledujúcej divadelnej sezóny. Pozostalým vyjadrujeme úprimnú sústrasť.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk, markiza.sk | Foto: YouTube/RTVSOfficial | Video: YouTube