Českom a Poľskom otriasla v predvianočný čas mimoriadna tragédia. Vo štvrtok popoludní v bani ČSM Karviná vybuchol metán, ktorý následne vzplanul, v dôsledku čoho zomrelo 13 baníkov.

Tragédia! Inak sa nedá nazvať udalosť, ktorá momentálne otriasa celou Českou republikou, ale taktiež Poľskom. V dôsledku výbuchu totiž prišli v Karvinej o život trinásti baníci, pričom 12 z nich boli Poliaci a jeden Čech. „Letecky do nemocnice prepravil vrtulník muža s viacerými popáleninami v oblasti hlavy, krku, trupu, horných i dolných končatín. Bol v ohrození života,” uviedol hovorca moravskoslezských záchranárov Lukáš Humpl.

Nešťastie sa stalo približne 880 metrov pod zemou, pričom momentálne prehľadávajú celé priestory záchranári. Práce v podzemí boli okamžite ukončené a nastala evakuácia všetkých pracovníkov.

“Výbuch v bani ČSM je obrovská tragédia. Rád by som vyjadril svoju najhlbšiu sústrasť pozostalým. Som v spojení so záchranármi, robia maximum. Sme pripravení okamžite pomôcť, pomoc ponúkol i poľský premiér. V túto chvíľu neostáva iné než veriť a modliť sa, aby nebolo obetí viac,” napísal prostredníctvom Twitteru premiér Andrej Babiš.

Počet obetí, žiaľ, neustále stúpa. Kým vo štvrtok večer mal výbuch za následok smrť jedného baníka, v týchto hodinách je ich už 13. Ďalší zranení sú v nemocničnej starostlivosti, niektorí na popáleninovej klinike Fakultnej nemocnice Ostrava.

Zdroj: extra.cz, blesk.cz