Od ranných hodín prebieha na Najvyššom súde proces, ktorým sa malo definitívne rozhodnúť o tom, či sa Kotlebova strana ĽSNS rozpustí alebo nie. Proti parlamentnej strane sa totiž postavila Generálna prokuratúra. 

Od skorých ranných hodín prebieha v budove Najvyššieho súdu súdny proces Generálnej prokuratúry proti Kotlebovej strane ĽSNS. Zástupca prokuratúry Ivan Minár trval na žalobe v celom rozsahu, pričom Kotlebovu stranu obhajovali až traja právni zástupcovia Radovan Hrádek (nominovaný stranou na kandidáta na sudcu Ústavného súdu), Tomáš Rosina a Peter Krupka.

Súbežne so súdnym procesom zorganizovala strana ĽSNS podľa informácii portálu Aktuality aj verejný protest, ktorého sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Pred budovou Ústavného súdu sa na tribúne vystriedali viacerí rečníci, medzi nimi aj poslanec Uhrík, pričom protestujúci skandovali heslá aj voči aktuálnemu generálnemu prokurátorovi Čižnárovi. Nedávno pritom Kotlebovci zorganizovali pochod v obci Dobšiná, kde Róm zabil Štefana (†28). Počas procesu sa žaloba opierala najmä o slovník strany ako “poriadok s cigánskymi parazitmi” či zriadenie domobrany v podobe vlakových hliadok, čo považuje za ozbrojený orgán strany.

Takéto tvrdenia ale strana ĽSNS odmietala a jej zástupcovia sa pokúšali presvedčiť súd mnohostranovými dokumentami, zachytávajúcimi doterajšie aktivity strany a opierali sa o výsledky parlamentných volieb. Tak isto odmietali tvrdenie, že vlakové hliadky sú predobrazom domobrany a žalobu prokuratúry považujú za politický exkurz. Kotleba mal spochybniť odbornosť generálnej prokuratúry, kým žaloba trvala na tom, že strana hodnotí rómsku menšinu inak ako zvyšok populácie. Senát napokon odročil pojednávanie na 29. apríla, kedy padne aj definitívny rozsudok.

Zdroj: aktuality.sk │ Foto: YouTube, Facebook/DenníkN