Povinná vojenská služba patrila v minulosti k základným pilierom spoločnosti. Zo začiatku trvala dva roky, neskôr sa skrátila na 12 mesiacov až skončila pri 6 mesiacoch. Naposledy muži “narukovali“ v roku 2005. Existuje možnosť, že v roku 2019 nastanú zmeny aj na Ministerstve obrany, ktoré uvažuje nad návratom “starých dobrých čias“.

V roku 2017 sa k téme základnej vojenskej služby vyjadroval predovšetkým predseda politickej strany SNS, Andrej Danko. Podľa jeho slov chýba mladým ľuďom väčšia úcta k autoritám. „Bola základná vojenská služba. Chlapec, ktorý ju absolvoval, cítil ruku autority. Úctu k spoločnosti, hierarchiu. Mal zodpovednosť,“ verejne vyhlasoval na tlačovkách kapitán Danko.

K vojenskému povolaniu sa momentálne vyjadril aj minister obrany Slovenskej republiky, Peter Gajdoš. Upozornil, že naša krajina eviduje čoraz menší záujem o prácu v armáde, čo by sa mohlo vyriešiť povinnou vojenskou službou a zvýšením platov profesionálnym vojakom. Minister tak pripustil, že by sa povinnosť “narukovať“ opäť vrátila, v prípade, ak by bolo potrebné doplniť ozbrojené sily Slovenskej republiky. Gajdoš však upozornil, že by bola nutná celospoločenská diskusia.

Zdroj: tvnoviny.sk  |  Foto: Pixabay, vhu.sk, Facebook/Minister obrany Slovenskej republiky