Ministerstvo zdravotníctva v posledných mesiacoch dôrazne vyzýva občanov, aby sa nechali zaočkovať proti ochoreniu Covid-19, v dôsledku čoho majú byť výrazne chránení pred celosvetovou pandémiou. Momentálne je na Slovensku prvou dávkou zaočkovaných 2 475 646 osôb, kým obe dávky dostalo celkovo 2 276 678 ľudí. 

V stredu (13. októbra) sprístupnilo ministerstvo možnosť registrácie na podanie tretej dávky vakcíny a na registrovanie očkovania detí vo veku 5 až 11 rokov, pričom obe varianty sú dobrovoľné. Ako upozorňuje, pri dospelých osobách ide o pacientov s oslabenou imunitou a Národné centrum zdravotníckych informácií bude podľa zoznamov od zdravotných poisťovní posielať SMS správy všetkým pacientom na základe ich diagnóz. Tí sa môžu po obdržaní SMS registrovať na stránke korona.gov.sk alebo www.vakcinacia.nczisk.sk, pričom prostredníctvom elektronického formulára sa môžu prihlásiť len tí, ktorým príde informačná správa.

Ide o pacientov:

– na aktívnej liečbe nádorových ochorení a hematologických malignít
– po transplantácii orgánov užívajúcim lieky na oslabenie imunitného systému
– po transplantácii kmeňových buniek v posledných 2 rokoch
– užívajúcich lieky na potlačenie imunitného systému (napr. chemoterapia, reumatologické a iné imunitne podmienené ochorenia liečené imunosupresívnou liečbou s alebo bez systémových kortikoidov),
– so strednou alebo závažnou primárnou imunodeficienciou – podľa zváženia ošetrujúceho klinického imunológa a v závislosti od charakteru ochorenia)
– s primárnou alebo sekundárnou aspléniou
– chronickým renálnym zlyhávaním
– s pokročilou alebo neliečenou HIV infekciou
– na liečbe vysokými dávkami kortikoidov alebo iných liekov potláčajúcich imunitnú odpoveď

Čo ak ste nedostali SMS správu a máte záujem o očkovanie?

V prípade, že ste nedostali SMS správu od NCZI, no bola vám diagnostikovaná niektorá z vyššie uvedených diagnóz, navštívte svojho ošetrujúceho lekára. Ten vám môže po zhodnotení stavu vystaviť výmenný lístok, ktorým sa bez registrácie preukážete vo vakcinačnom centre, prípadne ambulantného lekára, ktorý očkuje proti ochoreniu Covid-19. Podanie 3. dávky vakcíny pre túto skupinu pacientov je možné najskôr 4 týždne po podaní 2. dávky vakcíny.

Očkovanie detí od 5 rokov

Aktuálne je možnosť očkovania aj pre deti od 5 rokov, pričom rodič alebo zákonný zástupca musí vyplniť žiadosť o očkovanie, poučenie a informovaný súhlas, kým ošetrujúci lekár vyplní výmenný list. Následne je nevyhnutné ho zaregistrovať na www.korona.gov.sk alebo www.vakcinacia.nczisk.sk. Deti budú očkované v špecializovaných ambulanciách v Bratislave, Martine a Košiciach. Je nevyhnutné, aby rodič alebo zákonný zástupca na očkovanie dieťaťa priniesol aj lekárom vyplnený výmenný list. Bez neho nebude dieťa zaočkované.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: MZ SR