Tento mesiac spustilo ministerstvo zdravotníctva Národnú linku pre podporu duševného zdravia, pričom fungovať by mala minimálne rok. Odpovedať na telefonáty budú psychológovia s minimálne 10-ročnou praxou a budú poskytovať krízovú intervenciu dospelej populácii.

Linka duševného zdravia by mala byť v období pandémie koronavírusu pre ľudí dôležitou pomocou: „Národná linka na podporu duševného zdravia je dôležitým nástrojom pre ľudí, som rád, že sa nám ju darí postupne uviesť do praxe. Odborná ako aj laická verejnosť po nej dlhé roky volali, dôležitá je o to viac v tejto dobe, kedy mnohí ľudia počas pandémie COVID-19 prišli o zdroj príjmu, obmedzené boli sociálne kontakty, štát tak v tejto chvíli ponúka pomoc aj touto formou,“ uviedol Vladimír Lengvarský.

Okrem pomoci s duševným zdravím bude linka slúžiť rovnako aj ako telemedicína v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti. „Cieľom je využitie odborných kapacít štátu v oblasti duševného zdravia v náročnom čase pandémie, ako aj období po nej,“ hovorí štátny tajomník ministerstva zdravotníctva.

Číslo Národnej linky na podporu duševného zdravia je 0800 193 193.

Zdroj: MZSR | Foto: pixabay.com