Život 15-ročnej gymnazistky Terezky Špilákovej visí na vlásku a jej osud doslova pohol celou našou krajinou. Keď stredoškoláčka z Čadce ochorela pred štyrmi mesiacmi na zákernú leukémiu, jej život sa obrátil úplne “naruby”. Keďže pomoc lekárov už nebola postačujúca, obrátila sa Terezkina rodina spolu s nemocnicou a starostom obce – Zborov nad Bystricou na verejnosť o pomoc. Tá začala prichádzať takmer okamžite!

Leukémia, ktorá dievčaťu napadla krv v tele ju zo dňa na deň pripútala na lôžko a oddelila od rodiny, priateľov a všetkého, čo bežný deň prináša. Aby však mohla s infekciou, ktorá napadla jej cievy bojovať, bola potrebná okamžitá pomoc od darcov bielych krviniek. Po verejnom zverejnení prosby rodiny, lekárov i starostu obce začala prichádzať pomoc takmer okamžite z celého Slovenska.

Terezka dostala prvú dávku bielych krviniek v stredu 15. novembra, no horúčka a bolesti zatiaľ neustúpili. Rodine dievčaťa sa o tomto len veľmi ťažko hovorí, no za pomoc od darcov je neskutočne vďačná. I starosta obce Zborov nad Bystricou (okres Čadca) Juraj Hlavatý je z pomoci pre Terezku veľmi dojatý a drží jej v tomto smere prsty.

„Prestala jej pracovať kostná dreň, preto sa jej netvorí krv. Žije z darovanej krvi a stále pre ňu rodičia a kamaráti hľadajú darcov. Stav sa jej ale zhoršil, lebo nemá imunitu, a jej telo sa nevie brániť infekcii,“ povedal pre portál cas.sk. 

Situácia je preto naďalej veľmi vážna. Terezka sa nachádza v nemocnici na bratislavských Kramároch a v jej blízkosti je neustále mama Eva, ktorá na tom tiež po psychickej stránke nie je najlepšie. Tá práve kvôli dcére odišla z práce, aby jej mohla byť neustále nablízku. Podľa slov starej mamy je osud mladého dievčaťa doslova v “Božích rukách”.

Veľká pomoc prichádza i od tety Jarmily z Krásna nad Kysucou, ktorá na sociálnych sieťach prosí verejnosť o pomoc pre svoju neter. Ako ďalej uviedla hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická pre cas.sk, DFNsP Bratislava ďakuje verejnosti za každú pomoc tejto pacientke a darcovstvo si veľmi váži. Želanie rodiny však nemocnica naplno rešpektuje a nebude zatiaľ poskytovať bližšie informácie o zdravotnom stave Terezky. Danú situáciu rieši v súčinnosti s NTS a rodinou pacientky. 

V prípade, že by ste boli ochotní Terezke pomôcť, môžete tak urobiť darovaním krvi rovnakou krvnou skupinou, akú má mladá pacientka, teda AB Rh negatív. Tieto biele krvinky napomôžu zastaviť zápal v jej tele.

Pre darovanie potrebnej krvnej skupiny sa môžete prihlásiť na tel. čísle: 0907 504 846.

Prečítajte si tiež:

Na Puškárovú sa zosypala kritika žien: Napísala túto vetu a potom to prišlo!

Nikto tomu nemohol uveriť: Neuveríte, čo si dovolila táto žena v relácii Inkognito!

Zdroj: cas.sk  | Foto: Facebook/Terézia Špiláková