Stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR musela pred niekoľkými hodinami opäť zakročiť po tom, čo sa na internete začala šíriť nová konšpirácia. Tentokrát sa týkala mobilizácie Slovákov do vojny, ako aj ich predbežného cvičenia. Polícia vysvetlila, o čo sa jedná.

Facebookový účet „Bádateľ“ mal zverejniť dokument z oficiálneho webu Ministerstva vnútra z Okresného úradu v Banskej Bystrici. Dokument niesol názov „Hlavné úlohy na úseku obrany štátu pre rok 2023” a nachádzala sa v ňom informácia o plánovanom komplexnom cvičení k plneniu úloh po vyhlásení vojnového stavu, ako aj o nariadení mobilizácie ozbrojených síl SR.

Tieto informácie mali vyvolať dojem, že sa na Slovensku chystá mobilizácia a cvičenie, pričom status zdieľalo množstvo ľudí. Na incident už reaguje stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR, ktorá správu označila za poplašnú správu. „Mobilizačné cvičenia sú pomaly staré ako republika. A organizujú sa dvakrát do roka. Nemajú žiadny súvis s vojnou na Ukrajine, tykajú sa preverovania obranných schopností Slovenskej republiky,“ vysvetľuje.

Polícia objasňuje, že do praktickej časti sa zapájajú len profesionálni vojaci, pričom cvičenie sa týka len niektorých okresných úradov. „V Slovenskej republike sa nepripravuje žiadna mobilizácia. Polícia na to upozornila v súvislosti so šíriacim sa hoaxom, ktorý zneužíva dlhoročné mobilizačné cvičenia na strašenie verejnosti mobilizáciou,“ dodáva.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj │ Foto: FB/Hoaxy a podvody – Polícia SR