V dnešnej dobe a v situácii, ktorá je na Ukrajine, nie je práve populárne vyhlásiť nič, čo podporuje Rusko. Každopádne, nielen na Slovensku či v Česku, ale aj v západných štátoch sú ľudia, ktorí sa prikláňajú na jeho stranu poukazujúc napríklad na udalosti, ktoré predchádzali agresii na Ukrajine pred februárom 2022.

Každopádne, najnovšie vlastne vyjadril svoju náklonnosť k Rusku aj istý Pierre de Gaulle, pravnuk bývalého slávneho francúzskeho prezidenta Charlesa de Gaulla, keď vo štvrtok deklaroval, že by chcel získať ruské občianstvo. Rusko podľa neho ponúka množstvo príležitostí.

„Bolo by pre mňa cťou získať ruské občianstvo,“ povedal Pierre de Gaulle novinárom na Petrohradskom kultúrnom fóre. Podľa jeho slov Rusko na Ukrajine „bojuje za tradičné hodnoty, rodinu a duchovno“ – hodnoty, ktoré sa v západných krajinách podľa neho postupne vytrácajú.

Vyjadril tiež presvedčenie, že NATO a západné štáty, ktoré humanitárne i vojensky podporujú Ukrajinu, už fakticky prehrali a že ďalej nedokážu pokračovať vo svojej aktivite.

Charles de Gaulle (1890-1970) viedol počas druhej svetovej vojny francúzsky protifašistický odboj z exilu v Londýne a následne sa víťazne vrátil do Francúzska. Prezidentom bol dvakrát, a to od 3. juna 1944 do 20. januára 1946 a potom od 8. januára 1959 – 28. apríla 1969.

Počas tzv studenej vojny, behom svojho prezidentovania sa snažil o to, aby sa Francúzsko stalo akýmsi mostom medzi USA a ZSSR, mostom medzi Západom a Východom. Chcel urobiť z Francúzska v podstate kľučový a mimoriadne silný a mžno najvplyvnejší európsky štát. Túto pozíciu teraz podľa svojich vlastných vyjadrení reprezentuje jeho pravnuk Pierre de Gaulle. Nie všetci s tým, ako svoje názory prezentuje, súhlasia.

Zdroj: Pravda.sk | Foto: IG/fondationpierredegaulle