Strana Progresívne Slovensko prešla za posledný rok náročnú cestu. Po tesnom neúspechu v parlamentných voľbách vznikla legitímna otázka, kto povedie progresívcov do nasledujúcich volieb. Snem napokon rozhodol, že Michala Trubana vystrieda Irena Biháriová a prvýkrát tak bude na čele politického subjektu Rómka.

Progresívne Slovensko patrilo pred voľbami k obrovským favoritom, no napokon ostali po zlúčení so stranou Spolu a viacerých politických či osobných chybách tesne pred bránou parlamentu. Po neúspechu tak logicky prišla na rad otázka, kto bude stáť na čele strany a povedie ju do nasledujúcich volieb. Na krk OĽaNO by pritom podľa najnovších prieskumov dýchala strana Petra Pellegriniho, ktorý však čaká na výsledky straníckeho snemu. Snem PS v týchto dňoch rozhodol, že Michala Trubana vystrieda na pozícií vyštudovaná právnička Irena Biháriová. Na čele politického subjektu tak bude po prvýkrát stáť Rómka.

O jej predsedníctve rozhodlo 105 hlasov delegátov, kým Michal Truban skončil tesne na druhom mieste so 100 hlasmi. Podpredsedami strany sa stali Michal Šimečka a Martin Hojsík, digitálnym lídrom je Michal Truban, technologickým podnikateľom Ivan Štefunko a expertkou na kultúrne politiky Zora Jaurová. A ako si vysvetľuje svoju výhru nad Trubanom samotná Bihariová? „To, čo sa ku mne dostalo, bolo, že ľuďom sa zdalo viac sympatické, že som netlačila na pílu,“ prezrádza pre Denník N. Zároveň zhodnotila, že porážku vo voľbách utrpeli aj kvôli tomu, že naraz odkomunikovali voličom lex Haščák, podporu vzdelávania aj výjazdy do slovenských dedín, čo podľa nej nebolo zosynchronizované.

Spomenula aj „kauzu“ s horalkou či ponožkami, ktoré zrejme tiež neboli najlepšími krokmi pred voľbami. Biháriová sa netají tým, že ju neuspokojuje vystupovanie a spôsob rozhodovania súčasného premiéra. V nasledujúcich voľbách sa tak chce stať opozíciou a konkurentkou práve Igorovi Matovičovi. „Nepochopil, že tu máme škálu postupov, ktoré sú viazané právom, a tie sú vždy viac ako dobrý úmysel premiéra. A to už nehovorím o tom, ako sa zhostil svojej úlohy. Konečne sme potrebovali štátnika, človeka, ktorý stmelí spoločnosť, vytýči smer a dostali sme niekoho, kto má dobré nápady a vtipné statusy. Nie je to typ politika, ktorý by vo mne vyvolával dôveru,“ priznáva. Neobáva sa ani odlivu svojich voličov do možnej strany Petra Pellegriniho. „Rozmýšľam, kto z našich potenciálnych voličov by bol ochotný uveriť tomu, že Peter Pellegrini je nositeľom ľudskoprávnych, sociálnych a hodnotových tém,“ dodáva.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/Progresívne Slovensko │ Foto: Facebook/Irena Biháriová, Martin Kováč, Progresívne Slovensko