Košické sídlisko Luník IX. určite nie je nutné predstavovať, pričom na tomto mieste má bývať viac ako 6-tisíc obyvateľov. Spomínaná lokalita nie je spojená s pozitívnymi ohlasmi, v dôsledku čoho sa mesto Košice, politici i neziskový sektor snažia o radikálnu zmenu.

V obci Rankovce si Rómovia vlastnoručne postavili 27 domov, o ktoré sa aj príkladne starajú. Práve táto obec sa stala inšpiráciou pri rozšírení Luníka IX., keďže na najväčšom košickom sídlisku pribudne niekoľko domov. Finančné prostriedky a pomoc pri výstavbe poskytne občianske združenie.

Obyvatelia, ktorí sa chceli zapojiť do projektu, museli splniť niekoľko podmienok. Rodina nemohla mať žiadne dlhy, odkladala si 50 eur mesačne po dobu dvoch rokov a ich deti chodia pravidelne do školy. Zamestnanci sociálneho podniku Košického samosprávneho kraja dokonca postavia vzorový dom, ktorý má motivovať ľudí k dodržiavaniu pravidiel a zodpovednosti.

Prvý postavený objekt bude slúžiť ako komunitné centrum. Na sídlisku sa taktiež postavia štyri nové bytovky, ktoré poskytnú 50 bytov. Rozsiahla stavba bude financovaná z eurofondov, pričom odhadovaná suma je 2,5 milióna eur. K miernym zmenám dochádza aj v týchto týždňoch, keďže Pápež František má navštíviť aj neslávne preslávený Luník IX.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tvnoviny.sk  |  Foto: YT/WeAreCarFans, Pixabay