Ak napíšeme slovo “whisky”, asi vám napadne 12-ročná škótstka. Samozrejme, druhov tohoto populárneho alkoholického nápoja sú doslova stovky a niektoré sú aj za pomerne dostupné ceny. Vedeli ste, že sa vyrába aj na Slovensku?

To asi áno, ale že tu máme dokonca “európsku whisky roku”, to by asi povedal iba málokto. No, ako informoval portál Trend.sk, fľašku osemročnej Nestville Whisky Master Blender 2017 8yo z obce Hniezdne vydražili až za 1680 eur.

Ak by ste ani vy netušili, kde nejaké Hniezdne leží, tak sa jedná o obec v okrese Stará Ľubovňa, ktorá je doslova kúsok od Poľska a žije v nej cca 1400 obyvateľov.

Okrem spôsobu destilácie či sladu, z ktorého sa whisky vyrába, je dôležité aj to, v čom zreje. Sudy z dubového dreva sú špeciálne vyberané, vypaľované a pripravované. V prípade tejto limitovanej edície zmiešali destilát zo štyroch dubových sudov najlepších výrobných šarží z archívnych sudov, ktoré boli naplnené na zrenie v roku 2008 a 2009.

Uznávaný znalec a kritik whisky Jim Murray whsky Nestville Whisky Master Blender 2017 8yo v roku 2019 vyhlásil vo svojej knihe Whisky Bible za európsku whisky roka. Takmer okamžite sa vypredala a získala až 95,5 zo 100 bodov.

 

Zdroj: Trend | Foto: Depositphotos, IG/nestville.whisky