Oslavy Slovenského národného povstania sa každoročne konajú v Banskej Bystrici v areáli pamätníka SNP. Medzi pozvanými hosťami bola prezidentka, no aj politickí predstavitelia. Tentokrát sa však významnej udalosti nemohla zúčastniť verejnosť!

Oslavy SNP v Banskej Bystrici boli sprevádzané prísnymi bezpečnostnými opatreniami, pričom sa do areálu dostali iba pozvaní hostia. Prelet leteckej techniky Ozbrojených síl SR, pietny akt kladenia vencov či prejavy najvyšších ústavných činiteľov si však mohli občania pozrieť iba v televízii, keďže pre bežných občanov bola účasť zakázaná.

Na jednej z uzavretých ulíc sa stretla skupina protestujúcich, ktorí vytiahli transparenty a kričali do megafónu. Do areálu ich ale polícia aj tak nepustila. Ceremónie sa malo zúčastniť okolo 800 ľudí, z toho 400 pozvaných bolo zo strany Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, kým ďalších 400 hostí boli politickí predstavitelia a ďalší.

Múzeum SNP, kde sa uskutočnili oslavy, spadá pod rezort obrany, v dôsledku čoho sa stal Jaroslav Naď kompetentným na vysvetlenie neúčasti verejnosti na dôležitej udalosti. ,,Asi posledných päť rokov oslavy narúšali niektoré skupiny. Myslím si, že dnes sa nám podarilo aspoň do takej miery, do akej to bolo možné, zachovať pietu a úctu tomuto výročiu, aby priami účastníci a hostia nemuseli počúvať ľudí, ktorí by pískali alebo šírili fašistické heslá, ako to bolo vlani,“ uviedol minister obrany pre topky.sk.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: topky.sk  |  Foto: FB/Jaro Naď-minister obrany SR, OĽaNO, Zuzana Čaputová