Technológie idú dopredu šialeným tempom aj v prípade automobilového priemyslu. Najnovšie sa začala čoraz viac skloňovať možnosť jazdiť na benzín vytvorený zo vzduchu!

Energetická spoločnosť Prometheus Fuels vyvinula benzín vyrobený z kysličníka uhličitého, ktorý je zachytený z atmosfér. Jeho cena má byť porovnateľná s klasickým benzínom, no jeho dopad na životné prostredie bude minimálny.

Výsledky prvých testov v súvislosti s benzínom zo vzduchu presvedčili nemeckú automobilku BMW, ktorá sa rozhodla do projektu investovať neuveriteľných 12,5 milióna dolárov (viac ako 11 miliónov eur). „Technológia, ktorú chce využiť BMW, je založená na využití elektriny získanej z obnoviteľných zdrojov na premenu CO2 vo vodnom prostredí na etanol. V následnej technológii sa procesom oligomerizácie etanolu má vyrobiť benzín, nafta a letecké palivo,“ vysvetlil vedec Jozef Mikulec z Výskumného ústavu VÚRUP pre tvnoviny.sk.

Výhodou tohto typu benzínu je, že súčasné autá nebude nutné upravovať, aby mohli natankovať nové palivo. Prvé dodávky pohonnej hmoty z obnoviteľných zdrojov by sa mali dostať k spotrebiteľom už koncom tohto roka, dokonca aj na niektorých slovenských čerpacích staniciach. Pri plnom využívaní by celková produkcia emisií CO2 mala klesnúť až o 25 %.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tvnoviny.sk  |  Foto: FB/Prometheus Fuels, Pixabay