Európska lieková agentúra odporúča niekoľko vakcín, pričom sa líšia princípom fungovania, ale aj účinnosťou a odporúčaným vekovým ohraničením pre zaočkovanie. Na Slovensko však prichádza ďalšia očkovacia látka, ktorá bola oficiálne schválená.

Na Slovensku bude čoskoro možné zaočkovať sa novou vakcínou Nuvaxovid od spoločnosti Novavax, ktorá by mala byť k dispozícií v priebehu prvého polroka 2022. Výbor Európskej liekovej agentúry pre lieky (EMA) na humánne použitie odporučil podmienečnú registráciu.

Ministerstvo zdravotníctva už objednalo 340-tisíc dávok. ,,Viacerí odborníci odporúčajú využiť túto vakcínu ako tretiu dávku očkovacej látky, proteínová vakcína je tiež odporúčaná pri autoimunitných ochoreniach,“ spresnil rezort zdravotníctva.

Podľa hodnotenia EMA spĺňa Nuvaxovid všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu. Účinnosť a bezpečnosť vakcíny bude naďalej monitorovaná v systéme hlásení v jednotlivých členských štátoch. Taktiež bude očkovacia látka analyzovaná v odborných štúdiách.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: Pixabay, Twitter