Vytvorenie úplne nového súdu je súčasťou veľkej justičnej reformy, ktorú v parlamente presadila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Po dlhých mesiacoch príprav konečne nadobudne svoju plnú účinnosť a môže oficiálne fungovať.

Slovensko bude mať Najvyšší správny súd SR (NSS SR), ktorý svoju činnosť začne od 1. augusta so 16 sudcami a 62 zamestnancami. Ďalších päť sudcov má čakať na overenie sudcovskej spôsobilosti. Momentálne sa hľadá trinásť asistentov sudcov, keďže novovzniknutá inštitúcia z Najvyššieho súdu SR preberie 2-tisíc spisov.

Predseda NSS SR Pavol Naď je presvedčený, že ide o sviatok správneho súdnictva. ,,…v spoločnosti sa často nedeje, že vláda nechá samu seba kontrolovať inou inštitúciou,“ povedal nadšene novinárom. NSS SR bude do konca roka sídliť na Župnom námestí v Bratislave.

Podľa Naďa sa však hľadajú nové priestory, pričom sa spočiatku zamerajú na majetky štátu a v najhoršom prípade sa rozhodnú pre komerčný prenájom. Ministerka spravodlivosti je presvedčená, že vytvorenie nového súdu je krok správnym smerom. ,,Tieto jeho právomoci nie sú obyčajné. Naopak, sú zásadné, aby mohla byť vrátená dôvera v inštitúcie a právny štát,“ uviedla Mária Kolíková na tlačovej konferencií.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj | Video: FB/Ministerstvo spravodlivosti SR  |  Foto: FB/Za ľudí, Ministerstvo spravodlivosti SR