Na Slovensku je už teraz citeľný problém s nedostatkom sociálnych pracovníkov, ktorí by sa starali o našich seniorov. Podľa Asociácie odborných pracovníkov sociálnych služieb nám hrozí nepríjemný scenár už do piatich rokov. 

Na Slovensku sa čoraz hlasnejšie hovorí o probléme so starostlivosťou o našich seniorov a nedostatku opatrovateliek. Ženy, ktoré si urobia kurz opatrovateľstva dodatočne, z hrubej mzdy 500 až 700 eur mesačne na Slovensku nedokážu vyžiť. Odchádzajú preto do zahraničia, najčastejšie do Rakúska, kde sa starajú o cudzích seniorov, no za mzdu 700 eur v čistom za dva týždne.

Sú však ďaleko od rodín a svoj čas venujú neznámym rodinám, ktoré by mnohé opatrovateľky radšej venovali vlastným nevládnym rodičom. Asociácia navyše upozorňuje, že sociálnym zariadeniam hrozí do piatich rokov úplný kolaps, keďže mnohé opatrovateľky pôjdu do dôchodku a nové pribúdajú u nás len veľmi zriedka. Kto sa bude o našich seniorov starať potom?

Rezort sociálnych vecí ale problém nevníma tak pálčivo. Hoci ministerstvo problém zaznamenalo, nemyslia si, že hrozí naozajstný kolaps do piatich rokov. Naopak, vyzdvihuje skutočnosť, že platy opatrovateliek na Slovensku sa navýšili. Hoci ide v prípade niektorých zamestnankýň aj o 100 eur, stále nejde o mzdu, ktorá by lákala mladých ľudí k tomuto povolaniu. Celú reportáž si pozriete >>> TU <<<.

Zdroj: tvnoviny.sk │ Foto: TV Markíza, Pixabay