Ministerstvo obrany muselo kvôli pandémii koronavírusu pozastaviť niektoré zo svojich aktivít. Po 2-ročnej pauze sa však bude opäť konať dobrovoľná vojenská príprava. Vplyv vojny na Ukrajinu mal dokonca zvýšiť záujem Slovákov o vojenskú profesiu.

Rezort obrany sa rozhodol znova rozbehnúť armádny projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy. Samotný Jaroslav Naď láka ľudí na vojenský výcvik, ktorý ho odôvodňuje komplikovanou bezpečnostnou situáciou v Európe. ,,Sila, odvaha, pripravenosť!“ takto znie reklamný slogan vojenského projektu.

Dobrovoľná príprava je určená pre ľudí vo veku od 19 rokov, ktorí získajú vedomosti a zručnosti spojené s ovládaním zbraní a vojenskou technikou. Naučia sa taktiku boja, prežiť v prírode a zachovať si chladnú hlavu v krízových situáciách. Za 11 týždňov sa tak z civila stane vojak 2. stupňa. Počas výcviku bude mať zabezpečené zdravotné, dôchodkové i úrazové poistenie, no aj stravu a ubytovanie. Finančný príspevok pre každého absolventa je 1 300 eur v čistom.

Záujemcovia sa musia preukázať občianskym preukazom, životopisom a dokladom o dosiahnutom vzdelaní. Potrebný bude aj výpis zo zdravotnej dokumentácie, pričom zdravotnú a psychickú spôsobilosť uchádzača posúdi lekár Ozbrojených síl SR. V prípade žien a naturalizovaných občanov je taktiež nutné predložiť rozhodnutie o dobrovoľnom prevzatí brannej povinnosti. Záujemcovia sa môžu prihlásiť od 4. mája do 6. júna, kým termín výcviku je stanovený od 6. júla do 23. septembra v Základni výcviku a mobilizačného doplňovania Martin.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: vojenskapriprava.sk  |  Foto: FB/MO SR, Jaro Naď-MO SR, OĽaNO