Od vraždy Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27) ubehlo už takmer 10 mesiacov, pričom až v týchto dňoch museli byť hroby zavraždených čiastočne otvorené. Obe rodiny sa tak spoločne stretli na cintoríne, kde nechýbali slzy a ľútosť.

Umelecký kováč Vladimír Eperješi sa po tom, ako sa dozvedel o jednej z najväčších tragédií Slovenska, rozhodol okamžite konať. Rodiny chcel zbaviť starostí s náhrobnými pomníkmi, pričom ich vyhotovil sám na vlastné náklady. V sobotu 22. decembra boli odhalené Kuciakovcom a Zlatici Kušnírovej.

Hlavným symbolom pomníka sú pretrhnuté srdcia, ktoré do seba po spojení dokonale zapadnú. Ľavá časť sa nachádza na Jankovom hrobe a pravá časť je umiestnená na hrobe Martiny. Pomník zdobí pero ako symbol Kuciakovej novinárskej činnosti a odliatok starobylej vázy, ktorá pripomína prácu jeho snúbenice, keďže bola archeologičkou. Na pomníku sa taktiež nachádza báseň, ktorú Janko zložil Martine a mal ju v pláne odrecitovať na ich svadbe.

Zaujímavosťou je prosba Jozefa Kuciaka, ktorý trval na tom, že vrch pomníka musí byť z bielej farby, aj keď umelec plánoval iný dizajn. ,,A až neskôr som sa od Majky, sestry nebohého, dozvedel, ako snúbenci milovali pesničku Sarajevo, ktorej motívom je podobný tragický osud vojnovej lásky a spieva sa v nej, že Postavím ti dům z bílého kamení. A vtedy som to pochopil, že na ten ich domček chceli bielu,“ prezradil Eperješí pre plusku.sk.

 Zábery z odhalenia pomníka

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: Facebook  |  Video: noviny.sk