Naivní veriaci z obce Smolnícka Huta (okr. Gelnica) v dobrej viere prispeli milodarmi, ako aj pomocnou prácou miestnemu farárovi, ktorý staval novú faru. Napokon však ostali veľmi šokovaní, keď zistili, čo farár s nehnuteľnosťou urobil.

Veriaci z obce Smolnícka Huta v okrese Gelnica ostali veľmi nemilo prekvapení. Keď k nim v roku 2007 prišiel mladý farár Jozef Spišák a začal stavať faru a pastoračné centrum, obyvatelia sa potešili. Farárovi začali prispievať milodarmi, no aj fyzickou prácou bez nároku na odmenu, aby sa fara čo najskôr dokončila. Farár dokonca rozbehol vianočnú zbierku s názvom Tehlička, kde mu prispievali za pomyselnú tehličku 99-timi slovenskými korunami.

Všetci však ostali ako obarení, keď farár minulý rok zmenil pôsobnosť a bol preložený do inej farnosti. Fara pri Gelnici totiž nebola odovzdaná do rúk nového duchovného a na liste vlastníctva nehnuteľnosti svieti meno majiteľa Spišáka. Ten sa navyše rozhodol faru predať a na portáli nehnuteľností ju predáva za niečo vyše 100-tisíc eur. Veriaci sú tak rozhorčení, ako si mohol faru len tak privlastniť: “Manžel chodil pomáhať so strojom, keď bolo potrebné. Bez nároku na odmenu. Všetci ľudia z obce pomáhali, lebo všetci sme to stavali s radosťou pre našu farnosť, nie pre súkromnú osobu,” hovorí nahnevaná obyvateľka pre Sme.

Čo na to kňaz?

Celú záležitosť už rieši obec aj poslanci, ktorí poslali list so žiadosťou o vysvetlenie na Biskupský úrad do Rožňavy, hoci doteraz čakajú na odpoveď. Farár Spišák, ktorý mal dokonca miestnu poslankyňu nazvať “sviňou”, má ale na prevod nehnuteľnosti jasné vysvetlenie: “Bolo to na základe dohody s farskou radou s tým, že sa to financovanie dorieši. Lebo diecéza bola v tom čase v exekúcii, tak aj po rozprave s nebohým Mons. Eduardom Kojnokom, aby sa majetok napísal buď naňho alebo na mňa, nakoľko som z rodinných zdrojov financoval faru aj centrum,” odpovedal so slovami, že nedorozumenie sa o pár dní vysvetlí, a zároveň poprel, že by poslankyni nadával alebo sa jej vyhrážal, hoci pripustil, že niečo napísal on jej aj ona jemu, no napokon si to vysvetlili.

Zdroj: spis.korzar.sme.sk │ Foto: Pixabay