Slovensko sa muselo po rozdelení Československa medzi hokejovú elitu prebojovať, no to, ukázalo sa, nebol problém. Za dva roky sme zaznamenali dva postupy a v roku 1996 sme debutovali na šampionáte v Rakúsku.

Celkovo sme teda hrali medzi elitou už 27 krát (v roku 2020 sa MS nehrali pre COVID), štyrikrát sme získali cenný kov a štrnásťkrát sme boli v najlepšej osmicke. Boli tu ale aj prípady, v ktorých sa nám nedarilo podľa predstáv. Tie sme si zhrnuli do tohoto článku.

 

MS 2010

Po tom, ako sme na ZOH 2010 obsadili 4. miesto, a teda, boli sme krok od historickej medaily, pričom vtedy hrali na šampionáte všetky hviezdy NHL, sa v máji do Nemecka naše opory nehrali a možno už vtedy boli myšlienkami v tom, že prídu o rok (teda v spomínanom roku 2011).

Napokon naša nie práve rešpekt vzbudzujúca zostava dokázala obsadiť len 12. miesto. V základnej skupine sme zdolali Bielorusko i Kazachstan, no prehrali sme s Ruskom, zatiaľ čo v osemfinálovej skupine už Slovensko nebodovalo. Prehry s Fínskom, Nemeckom a Dánskom nás odsunuli na posledné miesto v skupine a celkové dvanáste.