Hormonálna antikoncepcia patrí medzi najrozšírenejšiu formu ochrany pred počatím. Ide o pohodlný spôsob, pričom stačí dodržiavať základné pravidlá od gynekológa. Aj napriek tomu však počet žien, ktoré užívajú dané lieky, stále klesá, dokonca aj na Slovensku. Je možné, že po zverejnení výsledkov štúdie bude pacientiek s hormonálnou antikoncepciou čoraz menej.

Pred pár dňami boli publikované výsledky rozsiahlej štúdie vykonanej vo Veľkej Británii, ktorá bola zverejnená v uznávanom lekárskom periodiku “The Lancet“. Výskum preukázal, že hormonálna terapia je priamou príčinou rakoviny. Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie je dokonca riziko rakoviny prsníka dvojnásobne vyššie.

Vo vyjadreniach lekárov je však i upozornenie, že aj po tom, ako ženy prestanú užívať dané lieky, riziko ochorenia môže pretrvávať aj ďalších desať rokov. ,,Nový výskum zhrnul údaje z 58 štúdií po celom svete o viac ako 108 000 ženách, u ktorých sa vyvinula rakovina prsníka po liečbe hormonálnou substitučnou terapiou. Sme skutočne znepokojení tým, že mnohí praktickí lekári tvrdia, že to nie je niečo, z čoho si musíte robiť starosti,“ uviedla spoluautorka štúdie profesorka Valerie Beral.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: theguardian.com, thelancet.com  |  Foto: Pixabay