Pred pár dňami čelila politická strana ĽSNS na čele s Marianom Kotlebom definitívnemu zrušeniu. Najvyšší súd zložený z 5-členného senátu však nakoniec rozhodol a stranu nerozpustil. K rozsudku sa následne vyjadrila novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá nešetrila kritikou.

Generálna prokuratúra SR ešte v máji roku 2017 podala žalobu na rozpustenie Kotlebovej politickej strany. Obžaloba sa týkala prístupu k vybraným skupinám občanov, predovšetkým Rómom, ambícii zriadiť domobranu a kritike voči označeniu NATO, ktorú mali politici ĽSNS nazvať zločineckou organizáciou.

Najvyšší súd však nakoniec uviedol, že výčitky zo strany generálneho prokurátora Čižnára nie sú dostatočne podložené, a dokonca nie je ani dostatok dôkazov, aby došlo k rozpusteniu strany. Marian Kotleba tak s kolegami po vynesení rozsudku odchádzal oprávnene s úsmevom na tvári.

Na udalosti spred pár dní zareagovala aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá zrejme rozhodnutím súdu nebola nadšená. ,,…rozhodnutie Najvyššieho súdu nie je správne chápať ako verdikt, ktorý by vyvrátil podozrenie, že ĽSNS je extrémistická strana. Súd rozhodol, že konkrétne podanie, ktoré pripravila Generálna prokuratúra, neobsahuje dostatok dôkazov o tom, že by činnosť strany smerovala k odstráneniu demokratického zriadenia,“ napísala v úvode na sociálnej sieti.

Uznávaná právnička však zverejnila aj odkaz pre všetkých Slovákov, kde vyjadrila svoj jasný názor. ,,…nemôžeme si myslieť, že súd vyrieši problém s extrémizmom a fašizmom jedným rozhodnutím aj za nás. Svojím osobným postojom k tomu vieme a mali by sme prispieť všetci,“ nechala sa počuť Čaputová.

Celé vyjadrenie Zuzany Čaputovej

Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová  |  Foto: Facebook/Marian Kotleba-kandidát na prezidenta SR, Facebook/Zuzana Čaputová, YouTube