V pondelok došlo k zadržaniu viacerých vyšetrovateľov z tímov, ktoré pracovali na známych kauzách Očistec či Fénix. Minister vnútra už rovnako ako nedávno prepustený Pčolinský hovorí o vojne v polícií. Vyšetrovatelia totiž pracovali na podozreniach z trestných činností a kauzách, v ktorých figurovali aj exnominanti Smeru.

Len pred pár dňami priznal nedávno prepustený Vladimír Pčolinský, že medzi Národnou kriminálnou agentúrou a Úradom inšpekčnej služby panuje brutálna vojna. Hoci minister Mikulec bol vo svojich vyjadreniach zdržanlivejší, po dnešnom zásahu inšpekcie, pri ktorom zadržali viacerých vyšetrovateľov (Jána Čurillu, Pavla Ďurku, Štefana Mašina a Milana Sabotu) z tímu Očistec, rovnako priznal extrémne vzťahy na polícií.

Ako ďalej uviedol minister vnútra, na verejnosť unikol dokument o návrhu začatia trestného stíhania exriaditeľa NAKA Zuriana, vyšetrovateľky Santusovej, ako aj exčlena NAKA Jána Kaľavského, Michala Vyšvádera a Martina Ciriaka. Podľa informácií DenníkaN ale k realizácií nikdy nedošlo. Práve na základe tvrdení Kaľavského o vylepšovaní svedeckých výpovedí pod dozorom „PánaX“ Petra Košča, ktorý je na úteku po obvinení z podplácania Kováčika, tvrdil Hlas aj Smer, že veľké korupčné kauzy majú pochybné základy.

Podozrenia spomínaných mien sa mali týkať pokusov o marenie či zastavenie trestných konaní, najmä v rámci tímov Očistec a Fénix, ktorých mohli mať za cieľ diskreditovať. Akcia mala podľa podozrení prebiehať zhromažďovaním informácií zo zápisníc z rôznych spisov tak, aby sa dostali spolupracujúci obvinení naspäť do väzby, a aby boli následne pritlačení k výpovediam proti policajtom z oboch tímov. Zmariť sa tak mali vyšetrovania korupcie osôb, ktoré „zastávajú pozície vrcholového vedenia štátu, a osobám z podnikateľského prostredia, ktorých záujmy poškodzujú záujmy Slovenska“.

Aktuálne zadržaní vyšetrovatelia tímu Očistec pritom vyšetrovali aj bývalé špičky z éry vládnutia Smeru, ktorí riešili Tibora Gašpara, Petra Hraška, Róberta Krajmera či Norberta Bödöra. V ich pôsobnosti bol aj Vladimír Pčolinský. Tím Santusovej, ktorý vyšetrovateľov z Očistca prešetroval, mal údajne hovoriť o obvineniach už v júli, pričom neboli ani vypočutí. Ako sa napokon skončí tento otvorený boj, je nateraz veľmi otázne.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: dennikn.sk │ Foto: FB/Roman Mikulec – minister vnútra SR, Televízia Markíza