V posledných dňoch vyšla najavo informácia, že Slovensko nakúpilo ďalších 35 miliónov testov, čo rozvírilo pokojné vody. Nákup antigénov za viac ako 140 miliónov obhajuje aj samotné ministerstvo a protirečí zdravotníckemu analytikovi Martinovi Smatanovi. 

Ten na sociálnej sieti vyjadril, že to nebol dobrý krok. ,,Sme v núdzovom stave a peniaze by mohli ísť (trošku) bokom. Napriek tomu nesmieme zabudnúť na pridanú hodnotu každého kroku, obzvlášť v témach, ktoré sa dajú detailne zanalyzovať, opakovane sme sa na nich popálili a ďalšiu šancu na nápravu už možno nedostaneme. Aj preto ma trápi diskutovaný nákup a využitie AG testov za 140 mil. EUR, deklaruje na Facebooku človek, ktorý ešte donedávna sedel v krízovom štábe.

Aký je rozdiel medzi jednotlivými druhmi testov?

Zástupcovia ministerstva zdravotníctva na oficiálnej stránke píšu, že pri nazálnom teste sa robí odber zo špičky nosa, preto je palička kratšia. Odberový tampón je väčší a vďaka tomu sa výter urobí z väčšej plochy. Pri nazofaryngálnom teste sa výter robí z nosohltana a preto palička musí byť dlhšia. Tento výter preto môže robiť len kvalifikovaný zdravotník.

Podľa všetkého nás čaká samotestovanie na výnimku. Aj tento krok by mal prispieť k spomaleniu šírenia pandémie a pomôže ochrániť všetkých občanov. Ministerstvo zdravotníctva teda vyvracia mýty, že by nakúpili obyčajné antigénové testy.

Správu aktualizujeme.

Zdroj: health.gov.sk | Foto: Facebook