Lekári čoraz viac kladú dôraz na prevenciu, pričom sa týmto spôsobom môže predísť vážnym ochoreniam či smrti pacienta. Odborníci dôležitú výzvu zopakovali aj na konferencií, kde došlo i na desivé štatistiky a zlé závery.

V stredu (9. júna) sa uskutočnila konferencia kardiológov, kde sa lekári zaoberali údajmi, ktoré sú spojené s ochoreniami srdca. V roku 2020 totiž počet kardiovaskulárnych úmrtí vzrástol o približne 6 % oproti predchádzajúcemu roku.

21-tisíc Slovákov tak ročne zomrie na ochorenia, ktoré majú súvis s kôrnatením tepien, a teda so zvýšeným “zlým“ LDL cholesterolom. ,,Každý pacient by mal poznať hodnotu svojho cholesterolu, keďže je dokázaná priama súvislosť medzi zvýšeným LDL cholesterolom, aterosklerózou, teda kôrnatením tepien a závažnými komplikáciami, ako je srdcový infarkt či mozgová porážka,“ oznámil prezident Slovenskej asociácie aterosklerózy Branislav Vohnout.

Podľa kardiológov podceňujú vážnosť ,,zlého“ cholesterolu aj samotní lekári. Až 41 % pacientov prejde kontrolou cholesterolu iba raz za tri roky. ,,Pričom práve títo vysoko rizikoví pacienti by mali pravidelne podstupovať kontrolné odbery na zistenie hodnoty LDL cholesterolu, a to aj niekoľkokrát do roka,“ upozornila prednostka Kardiologickej kliniky LF UK a NÚSCH Eva Goncalvesová, ktorá upozornila pacientov, aby neváhali a dali sa vyšetriť.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: live.meditrend.sk  |  Foto: Pixabay