Peter Pellegrini, ako aj Robert Fico v týchto dňoch apelujú na občanov Slovenska, aby podpísali petičné hárky, ktoré umožnia politikom referendum za predčasné voľby. Kým však predsedovia svorne tvrdia, že ide o “apolitickú” aktivitu, najnovšie odhalenia hovoria niečo iné.

Petičné hárky a ich distribúciu odštartoval Peter Pellegrini aj Robert Fico na vlastnej tlačovej besede, hoci takmer v rovnaký okamih. Krátko na to sa do nich obul poslanec OĽaNO, no politickí lídri tvrdili, že ide o “apolitickú” akciu a chcú takouto formou presadiť zmenu v krajine. Samotný Fico uviedol, že podčiarkuje nestraníckosť a apolitickosť, pričom na margo Pellegriniho uviedol známy výrok: “To sa tak nerobí, do psej matere.” Rovnako Pellegrini avízoval, že petícia sa netýka politických strán, ale občanov.

Denník N ale odhalil, aké štyri mená sa objavujú v skutočnosti v petičnom výbore. Šéfom výboru je Ervín Erdélyi, ktorý je zástupcom Hlasu. Po oslovení odpísala strana Hlas aj Erdélyi takmer rovnakú odpoveď, že výbor len zabezpečuje technické a právne zvládnutie petície. Ďalším členom je zástupca Smeru Róbert Bestro, ktorý bol v rokoch 2017 až 2019 poslaneckým asistentom Kočnerovho a Zsuszovej kamaráta Martina Glváča. Tretím je Peter Deďo, ktorý pôsobil v minulom volebnom období ako poslanecký asistent predsedu klubu SNS a spolupracovníka Andreja Danka, Tibora Bernaťáka.

Posledným je Miroslav Jašek ako zástupca mimoparlamentnej strany Socialisti. V tej po odchode Eduarda Chmelára zasadol na kreslo predsedu Artur Bekmatov, ktorý okrem iného prispieva do časopisu Zem a vek. Politici sú pritom vo výzvach na zasielanie petičných hárkov mimoriadne aktívni, Pellegrini hovorí o nutnom odchode celej vlády, kým Fico už zaútočil na Slovenskú poštu trestným oznámením, hoci pošta expremiérovi odkázala, že na obálkach musí byť podľa obchodných podmienok okrem P. O. Boxu uvedený aj názov. Dokonca šéf Smeru preplatí obyvateľom poštovné, ak hárky pošlú. K iniciatívne sa pridali aj odbory, hoci pôvodne tvrdili, že sa nezapoja, keďže usilovanie sa o skrátenie volebného obdobia je politická aktivita.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennikn.sk │ Foto: Televízia Joj, RTVS, YT/VIDEOPRESSAGENCY s.r.o.