Banky v posledných dňoch zaznamenali podozrivú komunikáciu, pri ktorej sa podvodníci snažili získať od klientov osobné údaje. Situácia je natoľko vážna, že Národná banka Slovenska varuje ľudí, aby si dávali pozor na nové praktiky podvodníkov.

V novinách či na internete sa pravidelne objavujú inzeráty, ktoré sľubujú jednoduchý a rýchly zárobok. Mnohí Slováci na zverejnené výzvy reagujú, dúfajúc v lepšiu výplatu. Národná banka Slovenska však zaznamenala nové praktiky podvodníkov a upozorňuje ľudí, aby si dávali pozor na to, komu posielajú svoje osobné údaje.

Súčasťou daných inzerátov je totiž poskytnutie bankového účtu na príjem rôznych platieb od rôznych osôb, čím sa môže človek ľahko stať tzv. ,,bielym koňom“. Takto sa označuje osoba, ktorá je nastrčená alebo použitá na páchanie trestnej činnosti, pričom zakryje skutočného páchateľa.

Národná banka Slovenska z tohto dôvodu upozorňuje, že účet daného človeka sa môže stať ,,prietokovým účtom“ na legalizáciu príjmov z trestnej činnosti alebo financovanie terorizmu. Aj napriek tomu, že v tom nemusí mať vybraná obeť žiadne prsty, aj pre ňu to môže mať trestnoprávne dôsledky.

Odporúčania NBS:

  • Nekomunikujte o svojich finančných záležitostiach s neznámymi osobami
  • Svoje osobné a finančné údaje si dôkladne chráňte
  • Neposkytuje svoj účet na príjem rôznych platieb od rôznych osôb a v rôznych výškach
  • Neposkytujte prístupové údaje k svojmu účtu

Zdroj: nbs.sk  |  Foto: Facebook, Pixabay