Ministerstvo financií prišlo s návrhom zákona, ktorý má po vzore niekoľkých iných krajín eurozóny vyradiť jeden a dvojcentové mince z obehu trhu. Tieto mince však naďalej zostanú zákonným platidlom, vláda však verí v ich výrazné obmedzenie.

Zaokrúhľovať sa však nebudú jednotlivé tovary a služby, ale výsledné ceny nákupov platených výhradne v hotovostnej forme. Po vzore iných krajín sa inšpirovala aj vláda SR, tieto mince sú však naďalej zákonným platidlom. Kompletné zrušenie obehu 1 a 2-centových mincí by mala v kompetencii iba Rada EÚ po porade s Európskym parlamentom a ECB na úrovni eurozóny.

Táto úprava zákona zabezpečuje zjednodušenie vydávania mincí pri platbách v hotovosti, pričom ministerstvo uvádza, že zaokrúhľovaním sa znížia aj náklady podnikateľov za poplatky bánk za vklad a spracovanie týchto mincí. Pozitívny efekt nachádza aj ekologický pohľad, kde sa zníži obalový materiál a počet prepráv týchto platidiel.

Zaokrúhľovanie prebehne klasickou matematickou cestou, ktorá je neutrálna. Pri platbe do 5 centov sa navrhuje zaokrúhlenie na 5 centov. Z nákupu v hodnote 3.66 € zaplatí zákazník 3.65 €, nákup v hodnote 20.68 € víde na 20.70 €. Zaokrúhľovanie bude platiť výhradne pre hotovostné platby.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: MF SR | Foto: pixabay.com