Deti a študenti si ešte užívajú letné prázdniny, no začiatok školského roka sa nezadržateľné blíži. Stále však existujú obavy, ako bude vyzerať školská dochádzka, ak udrie tretia vlna v plnej sile. Príchod do škôl tak bude sprevádzaný niekoľkými protipandemickými opatreniami.

Nový COVID automat by mal obsahovať odpovede na mnohé otázky týkajúce sa otvorenia brán škôl. Vstupenkou do školských lavíc by malo byť očkovanie alebo samotesty. Vzor sme si mali zobrať z Rakúska i Česka, kde odborníci rozhodli o týchto dvoch možnostiach.

Poslanec Michal Šipoš uviedol, že deti sa otestujú samy v škole, no samotestovanie sa nebude týkať detí, ktoré absolvovali vakcináciu. ,,Deti si vytreli noštek, výter sa ponoril do roztoku, ten nakvapkali do testu a o 15 minút mala pani učiteľka výsledok. Toto by sa malo robiť minimálne raz za týždeň,“ opísala epidemiologička Henrieta Hudečková pre cas.sk svoje skúsenosti z Česka, kde sa testovali deti od 6 rokov.

Ministerstvo školstva sa však musí zaoberať aj možnosťou, že rodičia nedajú svoje deti zaočkovať a nebudú ich chcieť ani otestovať. Stále je však protizákonné uprieť deťom právo na vzdelanie. ,,Neprimeranými zásahmi do práva na vzdelanie, prípadne úplne obmedzenie prístupu k vzdelaniu by zrejme bolo v rozpore s Ústavou SR. Prístup k online výučbe by preto mal byť zachovaný aj pre netestovaných a neočkovaných žiakov,“ upozornil právnik Róbert Bános.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk  |  Foto: YT/HNtelevízia, Pixabay, FB/MSVVS SR