Je to viac ako rok, čo sa Robert Fico hrdo postavil pred novinárov a oznámil, že vláda schválila zákon o dôchodkovom strope. Slováci tak mali do penzie odchádzať najneskôr vo veku 64 rokov. V posledných mesiacoch sa však začali ozývať ľudia, ktorí sa cítia byť ukrivdení. Konečne by sa mali dočkať spravodlivosti!

Zastropovanie dôchodku schválila ešte bývalá vláda Roberta Fica, pričom do platnosti vstúpila od 1. júla 2019, a dokonca je zakomponovaná aj v Ústave SR. Dôležitým faktorom pri výpočte odchodu do penzie sa stal počet vychovaných detí u pracujúcej ženy. Za každé dieťa sa jej malo odpočítať 6 mesiacov.

Mnohé Slovensky však zostali v nepríjemnom šoku, keď požiadali po júli 2019 o dôchodok, nakoľko im mesiace spojené s potomkami odrátané neboli. Sociálna poisťovňa napokon vysvetlila, že odpočet mesiacov bude platiť až od roku 2024! ,,Ústava predsa platí od 1. júla 2019, takže príslušný počet mesiacov sa má ženám odratúvať k veku odchodu do dôchodku už teraz,“ uviedla právnička Viera Kubicová pre plusku.sk, pričom nespokojným ženám pomáha dosiahnuť spravodlivosť.

Podľa jej slov má ísť o 111-tisíc Sloveniek. Obrovským problémom sa už začali zaoberať aj tri poslankyne Petra Krištúfková (Sme rodina), Katarína Hatráková (OĽaNO) a Anna Zemanová (SaS), ktoré predložili návrh na zmenu zákona, a taktiež sa obrátili aj na Ústavný súd. Zmeny vo výpočtoch odchodu do dôchodku by sa mali týkať aj žien narodených v rokoch 1957 až 1963, ktoré doplácajú na zle nastavený systém.

Návrh zákona o sociálnom poistení

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: FB/NR SR, ustavnysud.sk