Plameň života slávneho herca navždy dohorel v nedeľu v hospici v americkom Chicagu. Mal sedemdesiatsedem rokov a za sebou veľmi úspešnú kariéru herca. Miloval divadelné dosky, no najväčšiu slávu si vyslúžil účinkovaním v mega úspešnom seriáli Frasier. 

John Mahoney sa narodil 20. júna 1940, ako siedme z ôsmich detí v anglickom prímorskom meste Blackpool. Ako malý navštevoval školu St. Joseph’s College a po druhej svetovej vojne sa presťahoval do Manchestru. Tam sa zoznámil s herectvom v Stretford Children’s Youth Theatre. Neskôr sa presťahoval do USA, kde študoval na Quincy University v Illinois. Vstúpil do americkej armády a v roku 1959 získal americké štátne občianstvo. Začiatkom 70. rokov vyučoval angličtinu na Western Illinois University.

Neskôr sa zúčastnil kurzov herectva v St. Nicholas Theatre a divadelné dosky mu učarovalo natoľko, že napokon opustil svoje zamestnanie a herectvu sa začal venovať naplno. Neskôr dostal neodolateľnú ponuku od slávneho herca Johna Malkovicha s tým, aby sa pripojil k divadlu Steppenwolf Theatre. O správnosti tohto životného rozhodnutia svedčilo množstvo cien a jeho rýchle napredovanie v hereckej kariére.

Vyskúšal aj umenie pred filmovou kamerou a vo filme debutoval v roku 1982. Zahral si menšiu rolu v dráme Will: The Autobiography of G. Gordon Liddy. Neskôr sa objavoval vo vedľajších úlohách vo filmoch ako The Manhattan Project (1986), Pod vplyvom splnu (1987), Povedz niečo… (1989), Barton Fink (1991), Článok 99 (1992) či Americký prezident (1995).

Prečítajte si tiež: Smutná správa pre Slovensko: Známy redaktor (†69) náhle zomrel! Kolegovia netušia, čo sa stalo!

Najväčšiu slávu zožal za účinkovanie v úspešnom seriáli Frasier, v ktorom hral počas celého vysielania od roku 1993 až do jeho konca v roku 2004. John tu stvárnil jednu z hlavných postáv, Martina Cranea, bývalého policajta, ktorý sa nasťahuje k svojmu synovi Frasierovi. Za túto rolu bol niekoľkokrát nominovaný na ceny Emmy a Zlatý glóbus.

Po skončení seriálu dostal viacero ponúk na účinkovanie v rôznych sitcomoch, ale odmietol ich. Tvrdil, že vďaka Frasierovi zarobil dosť peňazí a chcel sa vrátiť do divadla, ktoré považoval za svoj domov.

Nech odpočíva v pokoji!

Zdroj: bbc.com, csfd.cz | Foto: twitter, facebook, depositphotos.com