Politická strana Spolu prišla s ďalším šokujúcim zistením. Po rozbore vody v studniach v dvoch mestských častiach Bratislavy ostala analytička v oblasti životného prostredia strany Spolu šokovaná. Bratislavčanom odporúča, aby túto vodu plnú pesticídov nepili, ani sa v nej nekúpali.

Ako uvádza Tamara Stohlová, analytička v oblasti životného prostredia strany Spolu, už pred mesiacom zverejnili utajenú správu o vážnom znečistení vody aj pôdy, ktorá má pochádzať z bratislavskej firmy Istrochem. Napokon odobrali vzorky zo studne na hranici dvoch častí Bratislavy – Nového Mesta a Ružinova, no z výsledkov ostali poriadne zhrození.

Vo vode v studniach objavili pesticídy, ktoré mnohonásobné prekročili limity. Išlo o látku Izoproturón, pravdepodobný karcinogén, ktorý pôsobí toxicky na reprodukčnú sústavu, spôsobuje podráždenie pokožky, dýchacích ciest aj očí. Ďalšou látkou bol Propazín-2-hydroxy, ktorý je rovnako možným karcinogénom a pôsobí toxicky na pečeň, centrálnu nervovú sústavu, no spôsobuje aj zmeny v hormonálnom systéme. Celkovo mali pesticídy prekročiť limit až 199-násobne.

Analytička však nemieni sedieť so založenými rukami a okrem odporúčaní a varovaní pre obyvateľov podali aj trestné oznámenie na nekonanie štátnych orgánov. “Ministerstvo životného prostredia obsah správy poznalo už v roku 2010, napriek tomu pre ochranu zdravia občanov a životného prostredia nepodniklo žiadne kroky. Kompetentní nekonali ani po našom odhalení, preto sme sa rozhodli nebezpečenstvo hroziace obyvateľom preskúmať sami. Veríme, že vďaka krokom, ktoré sme podnikli, sa budú môcť občania chrániť, a zároveň konečne začneme so zodpovedným prístupom k odstraňovaniu nebezpečného znečistenia,” uviedla. Zvolala tiež stretnutie starostov, primátora Bratislavy aj župy ako aj Ministerstva životného prostredia, aby problém riešili zberom dažďovej vody.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj │ Foto: Facebook/Tamara Stohlová, SPOLU – občianska demokracia