Výskumníci neustále pracujú so vzorkami COVID-19, ktoré podrobujú rôznym testom. Riziká nákazy, protilátky a najnovšie aj koronavírusový variant Delta sú najčastejšími predmetmi výskumu. Práve nový variant sa stal hlavnou témou v zahraničnej štúdií.

Tretiu vlnu pandémie vo svete či na Slovensku má spustiť práve nový variant Delta, ktorému sa venoval medzinárodný tím vedcov z Univerzity v Cambrigei. Výsledky výskumu boli zverejnené v odbornom časopise Nature. Momentálne sa vírusu tohto typu pripisuje až 99 % nových prípadov v Európe a 90 % v celosvetovom meradle.

Laboratórny výskum ukázal veľkú odolnosť Delty voči zaočkovaným ľuďom, no aj pred tými, ktorí prekonali pľúcne ochorenie. Aj to má byť dôvod, prečo viac ako 130 zdravotníkov z Indie, kde nový variant prepukol ako prvý, sa opätovne infikovalo.

Koronavírusový variant Delta je štatisticky šesťkrát menej citlivý na protilátky, ktoré sa vytvorili po prekonaní COVID-19 a osemkrát menej citlivý na protilátky vytvorené vakcínou hlavne od výrobcov AstraZeneca a Pfizer.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: cam.ac.uk  |  Foto: Pixabay