Nebezpečný vírus, ktorý sa prenáša prostredníctvom známeho hlodavca, vyčíňa aj neďaleko Slovenska. Na českých hraniciach s Nemeckom zomrelo v jeho dôsledku koncom roka 2019 len 11-ročného dievčatko!

Nemecko potvrdilo, že koncom roka 2019 zomrelo len 11-ročné dievčatko z Bavorska na nebezpečný vírus Borna, ktorý ostával celé roky bez povšimnutia. Hoci sa o jeho existencií vedelo, celé desaťročia bol prehliadaný.

Vedci z Regensburgu pritom uviedli, že vírus sa prenáša prostredníctvom hlodavca piskora a spôsobuje akútny zápal mozgu ako aj psychiatrické problémy, vrátane úzkosti, schizofrénie, bipolárnej poruchy či depresie. Len v Nemecku vírus zabil 14 pacientov, no podľa informácií DailyMail sa jeho výskyt potvrdil aj v Rakúsku, Švajčiarsku či Lichtenštajnsku.

Vedecké laboratóriá teraz plánujú skúmať aj súvislosť medzi inými prípadmi zápalov mozgu a nebezpečným vírusom, ktorý tak môže byť oveľa rozšírenejší, ako sa doposiaľ predpokladalo. Vírus sa pritom našiel aj u mačiek, oviec či koní, ktoré sa mohli nakaziť od hlodavca. Choroba sa spočiatku prejavuje horúčkou, nádchou, malátnosťou, stratou pamäti, záchvatmi, končí až kómou či prípadnou smrťou.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dailymail.co.uk │ Foto: Unsplash