Covid-19 naberá na sile, pričom počet infikovaných i hospitalizovaných ľudí rastie. Ministerstvo zdravotníctva sa z tohto dôvodu rozhodlo začať očkovať už štvrtou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Jeden z odborníkov je však presvedčený, že pre niektoré skupiny Slovákov je vakcinácia zbytočná!

Od 25. júla sa oficiálne spustilo prihlasovanie na štvrtú dávku vakcíny, ktorá je druhou posilňujúcou dávkou. Prednosť dostanú osoby staršie ako 50 rokov. Vakcíny, ktoré sa momentálne nachádzajú na Slovensku, však nie sú dostatočne účinné. Podľa slov lekára Bratislavského samosprávneho kraja Tomáša Szalay má štvrtá dávka krátku obranyschopnosť, a to iba jeden mesiac.

Szalay, ktorý má zároveň na starosti veľkokapacitné očkovacie centrum na Národnom futbalovom štadióne, sa domnieva, že spomínané vakcíny sú vhodné pre pacientov s mnohých ochoreniami alebo pred náročnou operáciou. „Na jeseň by sme mali mať k dispozícii upgradované vakcíny účinné aj proti omikronu. A očkovanie týmito vakcínami budem odporúčať – v prvom rade každému v rizikových skupinách, a neskôr každému očkovaniachtivému jedincovi,“ uviedol lekár pre plusku.sk.

Podľa odborníkov dôjde k výraznému nárastu infikovaných, a zároveň aj zaočkovaných práve na jeseň. Dôvodom bude návrat detí do škôl, navrátilcov z dovoleniek a nástup ľudí do zamestnania. Od septembra sa tak epidemiologická situácia v krajine môže poriadne zdramatizovať.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: YT/POSTOJ TV, Pixabay, FB/Janka Bittó Cigániková