Parlament dnes hlasuje v rokovacej sále o zákone, ktorý by znížil dôchodky konkrétnej skupine ľudí. Tento návrh sa týka bývalých predstaviteľov komunistickej moci a režimu, ako aj jeho bezpečnostných zložiek, ktorým by vláda chcela siahnuť na nezaslúžené benefity.

Parlament dnes posunul do druhého čítania návrh zákona, ktorý by znížil dôchodky všetkým bývalým predstaviteľom komunistickej moci ako aj bezpečnostných zložiek. Návrh podporilo 75 zo 115 poslancov, pričom proti je prevažne opozícia. Dôchodky by sa expríslušníkom pritom mohli prepadnúť až na minimálnu hranicu, čo predstavuje pri 30 odpracovaných rokoch 334 eur a 30 centov.

Návrh zákona požaduje, aby sa týmto osobám do odpracovaných rokov nezarátavali tie roky, kedy pracovali pre totalitný režim a jeho represívny aparát, a aby tak prišli o privilégiá či nadštandardné odmeňovanie, ktoré sa odzrkadlilo aj na dôchodkoch. Zmeny by sa mali dotknúť aj vdov a vdovcov po takýchto osobách.

Zákon by tak mal znížiť dôchodky najmä exčlenom komunistických vlád, parlamentov, ústredného výboru komunistickej strany, Štátnej bezpečnosti, pohraničnej stráže aj vojenským agentom. Dôvodom má byť nesúhlas s ich nadmerným odmeňovaním, keďže porušovali ľudské práva a slobody či zákony. Ako uvádza na sociálnej sieti poslankyňa OĽaNO Anna Andrejuvová, tento zákon považuje za kľúčový pre vyrovnanie sa s komunistickou minulosťou.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Anna Andrejuvova, nrsr.sk │ Foto: FB/Eduard Heger – predseda vlády SR