Ruská invázia na Ukrajinu sa oficiálne začala 24. februára 2022, pričom sa Putinova armáda naďalej snaží obkľúčiť veľké ukrajinské mestá. Je zarážajúce, že jedna z našich susedných krajín sa rozhodla až v týchto dňoch uplatniť stav vojnovej hrozby.

V utorok (24. mája) sa uskutočnilo rokovanie maďarskej vlády, ktorá sa rozhodla s okamžitou platnosťou vyhlásiť stav vojnovej hrozby. Podľa najnovších informácií sa totiž ukazuje, že koniec vojnového konfliktu na Ukrajine je v nedohľadne a politici musia chrániť bezpečnosť svojej krajiny.

Informácie z rokovania kabinetu priniesol samotný premiér. ,,Táto vojna znamená priebežnú hrozbu pre Maďarsko, ohrozuje fyzickú bezpečnosť, ale je aj hrozbou bezpečnosti dodávky energií pre hospodárstvo i rodiny, ako aj pre ich materiálnu bezpečnosť. Vidíme, že bruselské sankcie vedú k obrovskému ekonomickému rozvratu a k drastickému zvyšovaniu cien,“ uviedol Viktor Orbán.

Mimoriadne opatrenie má maďarskej vláde pomôcť na získanie dostatočného manévrovacieho priestoru v krízových situáciách, a taktiež okamžitej akcieschopnosti. Poslanci k ustanoveniu návrhu doplnili aj možný stav núdze v prípade humanitárnej katastrofy.

Ide o nečakaný krok zo strany Maďarska, ktoré je jedným z najhlasnejších kritikov sankcií pre Rusko. Orbán varoval štáty Európskej únie i predstaviteľov Spojených štátov pred rozsiahlymi škodami, ktoré by spôsobili zastavenie dodávok ruskej ropy a plynu. Je teda viac ako nepravdepodobné, že by sa Putin rozhodol v krajnej situácii napadnúť práve túto krajinu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj | Foto: FB/Orbán Viktor