Predstavitelia strany Hlas aj Smer začali nedávno usilovne zbierať podpisy občanov na petičné hárky za referendum o predčasných voľbách. Peter Pellegrini aj Robert Fico požadujú koniec súčasnej vlády a predčasné voľby by predseda Hlasu uvítal už v septembri 2021. 

Hoci je Pellegrini, ktorému poslal drsný odkaz generál Macko, presvedčený, že referendum prinesie očakávanú zmenu, zdá sa, že do cesty k predčasným voľbám sa obom expremiérom postavil nečakaný problém. Iniciatívna je aj strana Smer na čele s Ficom, ktorý bol nedávno vypovedať na NAKA zrejme vo veci poslanca Hlasu Petra Žigu. Fico sa spolu s ďalšími desiatkami poslancov Smeru a Robertom Kaliňákom navyše podpísali pod ústavný návrh, ktorým kritizujú trest prepadnutia celého majetku obvineného.

Predčasné voľby by však aj v prípade vyzbierania dostatočného počtu 350-tisíc podpisov mohli byť zmarené. Článok 3 Dodatkového protokolu v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd mal európsky súd interpretovať tak, že zvolený poslanec má právo vykonávať svoj mandát. V praxi by to teda znamenalo, že ak by s referendom a skrátením volebného obdobia nesúhlasil čo i len jeden riadne zvolený poslanec, ktorý by napísal nesúhlasný list prezidentke SR, mohla by tento podnet dať na Ústavný súd.

Vincent Bujňák z katedry ústavného práva Univerzity Komenského v Bratislave sa k tejto téme vyjadril aj na sociálnej sieti. “V roku 2011 sa zbierali podpisy pod referendum, aby sa v úradnom styku mohla používať výlučne slovenčina. Doc. Kresák vtedy veľmi správne povedal, že je to protiústavná otázka. Ján Slota sa mu za to vyhrážal “vlastnoručným opľutím”. Strih a 10 rokov neskôr. Referendum o predčasných voľbách. Argumenty, prečo je táto otázka z predmetu referenda vylúčená, priniesol už v roku 2004 Dr. Ernest Valko na stránkach Justičnej Revue,” uviedol s tým, že je za svoje tvrdenie aj dnes napádaný.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: echr.coe.int, FB/Vincent Bujňák │ Foto: YT/SMER – Sociálna Demokracia, Televízia Markíza