Minister zdravotníctva s premiérom oznámili 8. decembra zmenu pandemických opatrení, no dnes je už zase všetko inak. Vládny kabinet sa totiž rozhodol výrazne uvoľniť opatrenia v období vianočných sviatkov.

Od dnešného dňa (17. decembra) bude platiť už len zákaz večerného vychádzania od 20.00 hod. do 5.00 hod. Výnimkou bude cesta do/z práce, nakupovanie v potravinách, zdravotná starostlivosť, postaranie sa o blízku osobu či vycestovanie do zahraničia. Minister vnútra Roman Mikulec však upozornil verejnosť, že muži zákona budú naďalej robiť kontroly pri dodržiavaní opatrení.

Tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 alebo sa dali zaočkovať, majú povolenú cestu na bohoslužbu či na náboženský úkon. Taktiež sa zavádza OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) režim v IC vlakoch, v rýchlikoch a diaľkových linkách autobusov. Zoznam prevádzok otvorených v režime OP sa rozširuje aj o prevádzky služieb starostlivosti o telo, ako masážne a kozmetické salóny či solária. Otvoria sa aj knižnice a múzeá.

Predmetom diskusií bol aj zákaz rodinných návštev počas Vianoc, ktorý sa zrušil. „Návštevy sú povolené (mimo nočného zákazu vychádzania). Podľa taxatívneho výkladu by počet ľudí, ktorí sa na návšteve stretnú, nemal prekročiť šesť ľudí,“ uviedlo vo svojom stanovisku ministerstvo zdravotníctva, no zároveň zdôraznilo, že akékoľvek návštevy môžu byť mimoriadne rizikové pri šírení koronavírusu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: YT/HNtelevízia  |  Foto: Pixabay, YT/HNtelevízia, FB/Úrad vlády SR