Nedeľný výlet skončil pre jedného z turistov tragicky! O pomoc pre poľského 57 – ročného turistu boli v popoludňajších hodinách požiadaní horskí záchranári prostredníctvom linky tiesňových volaní „112“. 

Poľský turista sa mal podľa informácií Horskej záchrannej služby (HZS) pošmyknúť na snehovom poli pri schádzaní z Končistej. „Traja turisti poľskej národnosti schádzali z vrchol centrálnym žľabom v ktorom sa stále nachádza sneh. Jeden z nich sa pošmykol a následne spadol po snehovom poli až na koniec, kde boli skaly,“ informovala HZS.

Mužov zdravotný stav si vyžadoval resuscitáciu. Vykonávať ju začali jeho kolegovia. Horskí záchranári požiadali o súčinnosť posádku leteckých záchranárov, ktorí zobrali na palubu vrtuľníka z heliportu v Starom Smokovci horského záchranára a spoločne smerovali k miestu udalosti.

Po vysadení lekárky VZZS a horského záchranára pokračovala rozšírená kardiopulmonálna resuscitácia. Napriek snahe záchranárov sa poľského turistu zachrániť nepodarilo. „Turisti porušili verejnú vyhlášku Tanap-u v ktorej je táto lokalita pre turistov uzavretá,“ uviedla HZS na záver.

Zdroj: FB Horská záchranná služba | Ilustračné foto: FB VZZS ATE