To je teda poriadna nehoráznosť! Na Slovensku je už teraz približne 300 detí, ktoré majú na krku exekúcie. Dôvod, pre ktorý vstupujú do dospelosti s dlhmi, je pritom absurdný. Neprípustnú situáciu už dokonca rieši aj ombudsmanka, ktorá podala podnet na Ústavný súd.

Znie to ako zo zlého filmu, no na Slovensku je to realita. V Žiline evidujú momentálne približne 300 detí, ktoré majú na krku exekúcie. Dlžníci pod 18 rokov pritom vznikajú úplne absurdným spôsobom. Stačí, že ich rodičia nezaplatia za smeti.

To je prípad Žiliny, kde niektorí rodičia odvoz smetí neuhradili a zo svojich detí tak urobili dlžníkov. Tie sa následne nemohli v Žiline previezť bezplatnou mestskou hromadnou dopravou a dostať sa do škôl. Dlh rodičov tak prechádza na dieťa a do jeho 18-ky sa môže navýšiť aj na niekoľko stovák eur, ktoré by mal maloletý po dovŕšení dospelosti uhradiť, inak má na krku exekútorov. Problém sa pritom môže týkať aj detí z iných miest.

Mesto Žilina sa podľa TV Markíza ohradilo so slovami, že zákon funguje správne, no exekútori si ho zle vykladajú. Je údajne na externých exekútoroch, ktorým mesto dodá výkaz daňových nedoplatkov, ako bude pri exekúcii postupovať. Do prípadov sa už ale obula ombudsmanka Mária Patakyová, ktorá vyzvala Ústavný súd aj ministerstvo financií, aby konali. Súd pritom uviedol, že deti nesmú byť subjektami v exekúciách a dlžoby sa majú vymáhať len od ich zákonných zástupcov. Patakyová si tiež počká aj na vyjadrenie ministerstva.

Približne 300 detí v Žiline má na krku exekúcie kvôli nedoplatku rodičov

Zdroj: tvnoviny.sk │ Foto: Pixabay, Pexels